Yöresel Özellikler


KROM MADENİNİN İLK OLARAK HARMANCIK TA BULUNDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ?
Krom Madeni 1848 yılında ilk olarak Lawrance Smith tarafından Harmancık da bulunmuştur Bunun yanı sıra Kömür  Manyezit ve Mermer yataklarıda bulunmaktadır.

 

HARMANCIK EKO TURİZM TESİSLERİ - 0224 881 24 01
Harmancık Belediyesi Ekolojik Turizm Tesisleri Harmancık Merkez e 500 mt uzaklıkta hakim tepede bulunmaktadır. Doğa dostu 14 Bungalow ev,1 restaurant ı bünyesinde bulunduran tesis, ATV , Macera parkı, Paintball , Dağ bisikleti ve Doğa Yürüyüş parkuru aktiviteleri de yer almaktadır.

 

ILICA KAPLICALARI
Ilıca Kaplıcaları Harmancık a 8 Km uzaklıkta bulunmaktadır. Projelendirme çalışmaları bitmiş olan yeni tesis projesi , içerisinde Havuz, Hamam ve restaurant  planlanmaktadır.

 

KARAVEYİSOĞLU KONAKLARI
1700 lü yıllarda yapılan Karaveyisoğlu konakları, Osmanlı Döneminde, yerel yönetimlere bir takım ayrıcalıkların tanındığı aile olan karaveyisoğlu ailesine aittir.1. derece de sit kapsamında bulunan konak, 2005 yılında çıkan bir yangın sonucu 2/3 si kullanılamaz hale gelmiştir.

 

GÖKÇEDAĞ TREN İSTASYONU
Harmancık ilçemiz sınırları içerisinde bulunan Gökçedağ Tren istasyonu ile , İzmir ve Eskişehir istikametlerine yolculuk yapma olanağı tanımaktadır.

 

GELENEKSEL HARMANCIK PANAYIR VE KÜLTÜR ŞÖLENİ
1947 yılından bu yana aralıksız olarak sürdürülen Harmancık Panayır ve Kültür şöleni, her yıl , Ağustos veya Eylül aylarında 6 gün boyunca sürdürülmektedir.

 

3 İLİN 3 COĞRAFİ BÖLGENİN KESİŞİM NOKTASI HARMANCIK
Harmancık , Bursa Balıkesir Kütahya İllerinin, Marmara Ege ve İçanadolu bölgelerinin kesişim noktasında yer almaktadır.

 

BURSA LI ŞÜCA NIN HARMANCIK LI OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

Bursalı Şüca, 1482 (Hicri, 887) tarihinde Bursa'nın Harmancık ilçesine bağlı Okçular Köyünde dünyaya geldi. Asıl adı Abdi'dir. Baba adı Rüstem anne adı Muhsine olan Şüca'nın ailesi Bosna'dan göçüp Bursa'ya yerleşmişti. Şüca, uzun boylu, sarı saçlı, kırmızı yanaklı, ablak yüzlü, çatık kaşlı ve gürbüz yapılı idi. Dağ Yöresi insanına özgü acı bir kuvvete ve cesarete sahipti. Şüca, bir takyecinin yanında büyüdüğü için bazı kaynaklarda "takyeci kulu" diye de anılmıştır.

Lodos Menzili           1271.5 (gez) 839 m.

Yıldız Menzili            1251.5 (gez) 825 m.

Poyraz Menzili          1243.5 (gez) 820 m.

 

KROM MADENİNİN İLK OLARAK HARMANCIK TA BULUNDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

Krom Madeni 1848 yılında ilk olarak Lawrance Smith tarafından Harmancık da bulunmuştur Bunun yanı sıra Kömür Manyezit ve Mermer yataklarıda bulunmaktadır.